Dodaj opinię w naszej wizytówce Google
Logo OSS Smolniki

Szkolimy od 2001 roku

ikona youtube
ikona facebooka
ikona lokalizacji

Firma Szkoleniowo-Usługowa Mieczysław Czajkowski

KURSYSZKOLENIA.EU

KURSYSZKOLENIA.EU

ikona e-mail

kontakt@kursyszkolenia.eu

ikona telefonu

(89) 641-30-60 SEKRETARIAT

Smolniki 13, 14-200 Iława

MASZ PYTANIA?

KLIKNIJ I DZWOŃ TERAZ !

tel. komórkowy: 693 564 732

KLIKNIJ I DZWOŃ TERAZ !

tel. komórkowy: 693 564 732

tel. komórkowy: 693 564 732

tel. stacjonarny: 089 -641-30-60

kurs spawacza Iława
30 maja 2024

Odpryski spawalnicze - jak sobie z nimi radzić?

Jeśli podczas spawania zaczynają pojawiać się iskry, jest to sygnał, że odpryski spawalnicze mogą wkrótce wystąpić na spawanym elemencie. Kiedy już się pojawią, ich usunięcie wymaga dodatkowego czasu i pieniędzy. Dlatego najlepiej unikać powstawania odprysków lub przynajmniej ograniczyć ich liczbę do minimum. Jak tego dokonać? To zadanie dla spawacza. Optymalne dobranie sprzętu spawalniczego, właściwe przygotowanie materiałów, poprawna obsługa uchwytu spawalniczego oraz odpowiednie dostosowanie miejsca pracy — te wskazówki pomogą Ci skutecznie walczyć z odpryskami w spawalnictwie.

 

Dlaczego warto unikać odprysków spawalniczych?

 

Odpryski spawalnicze to drobne kropelki metalu. Są one wyrzucane przez łuk spawalniczy i opadają na spawany element, spoinę lub części uchwytu spawalniczego. Poza czasochłonnym i pracochłonnym procesem czyszczenia, odpryski mogą prowadzić do innych problemów:

  • Obniżenie jakości spoiny
  • Trudności z utrzymaniem czystości i bezpieczeństwa w miejscu pracy
  • Przestoje w produkcji

Dlatego unikanie odprysków spawalniczych jest kluczowe. Na szczęście istnieją skuteczne metody, aby tego dokonać. Pierwszym krokiem jest odpowiedni dobór sprzętu spawalniczego!

 

Ochrona przed przeciągami

 

Praktyczna wskazówka, o której często się zapomina, to ochrona przed przeciągami. Podczas spawania w garażu lub na otwartych halach, gdzie występuje silny przeciąg, szybko pojawią się problemy z osłoną gazową spoiny. To może prowadzić do powstawania odprysków spawalniczych. Na otwartej przestrzeni nie da się idealnie zabezpieczyć miejsca spawania. Zaleca się, aby podczas spawania na świeżym powietrzu zwiększyć przepływ gazu osłonowego o 2-3 litry na minutę. Zminimalizuje to wpływ ruchów powietrza na proces spawania.

 

Prawidłowa obsługa uchwytu spawalniczego

 

Należy zwrócić uwagę na właściwe trzymanie i prowadzenie uchwytu spawalniczego. Powinien on być nachylony pod kątem 15° i poruszać się z równomierną prędkością. Zbyt mocne nachylenie palnika w przeciwnym kierunku do spawania może prowadzić do większej liczby odprysków. Ważne jest również utrzymanie stałej odległości między uchwytem a spawanym elementem, czyli tzw. wolnego wylotu drutu. Zbyt duża odległość może pogorszyć osłonę gazową i wtopienie, co skutkuje większą ilością odprysków podczas spawania.

 

Oczyszczanie materiałów

 

Bardzo istotne jest dokładne oczyszczenie materiału przed spawaniem. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, takie jak brud, rdza, olej czy zgorzelina z powierzchni przeznaczonej do spawania. W przypadku stali ocynkowanej konieczne jest również usunięcie warstwy cynku.

 

Właściwe ustawienie parametrów spawania

 

Kluczowe znaczenie w minimalizowaniu odprysków spawalniczych ma odpowiednie ustawienie parametrów spawania. Przede wszystkim chodzi o dobranie takiego zakresu mocy, który mieści się w pośrednim łuku spawalniczym. Moc powinna być dostosowana tak, aby uzyskać łuk zwarciowy lub natryskowy, w zależności od potrzeb danej sytuacji.

 

Dobór odpowiednich komponentów eksploatacyjnych

 

Dobór odpowiednich komponentów eksploatacyjnych ma znaczący wpływ na ilość odprysków spawalniczych. Po pierwsze, elementy takie jak szpule drutu, prowadniki drutu i końcówki prądowe muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju materiału oraz średnicy drutu spawalniczego. Po drugie, stan zużycia tych części również ma znaczenie. Jeśli są one mocno zużyte, może to prowadzić do niestabilnego procesu spawania i w efekcie większej ilości odprysków.

 

Dobór odpowiedniego gazu osłonowego i jego przepływu

 

Niedostateczna ilość gazu osłonowego może destabilizować łuk spawalniczy, co prowadzi do powstawania odprysków. Skuteczność osłony gazowej zależy od dwóch czynników.

  • Po pierwsze, odpowiednia ilość gazu - zasada jest taka, aby ustawić przepływ gazu w litrach na minutę, mnożąc średnicę drutu przez 10.
  • Po drugie, długość wolnego wylotu drutu - nie może być zbyt duża, aby osłona gazowa działała efektywnie.
  • Ilość odprysków jest również związana z wyborem gazu: podczas spawania w atmosferze CO2 przy wyższych mocach powstaje więcej odprysków. Dlatego zaleca się stosowanie mieszanki gazów zamiast 100% CO2, aby zredukować liczbę odprysków spawalniczych.

 

Utrzymanie stabilnego podawania drutu

 

Stabilność łuku spawalniczego wpływa na zmniejszenie ilości odprysków. Aby osiągnąć stabilny łuk, konieczne jest stałe podawanie drutu. Oto trzy kluczowe elementy:

  • Właściwe wyposażenie uchwytu spawalniczego, w tym odpowiednia średnica i długość prowadnika drutu oraz właściwie dobrane wloty.
  • Ułożenie przewodów tak prosto, jak to możliwe, aby zminimalizować zagięcia i opory.
  • Dostosowanie siły docisku rolek podajnika drutu do jego średnicy. Zbyt słaby docisk może powodować ślizganie się drutu, co prowadzi do niestabilnego podawania i powstawania odprysków.

 

Zapewnienie stabilnego przepływu prądu

 

Kluczowym czynnikiem w zapobieganiu odpryskom podczas spawania jest utrzymanie stałego przepływu prądu. Aby to osiągnąć, uchwyt spawalniczy i przewód masowy muszą być solidnie połączone z systemem spawalniczym. Podobnie, element spawany musi być solidnie połączony z masą. Miejsce montażu i zacisk masy muszą być dobrze oczyszczone i charakteryzować się dobrą przewodnością, aby zapewnić płynność przepływu prądu.

 

Firma Szkoleniowo-Usługowa Mieczysław Czajkowski

KURSYSZKOLENIA.EU

Smolniki 13, 14-200 Iława

NIP: 7441159130

 

Tel stacjonarny (89) 641 30 60

Tel. komórkowy 693 564 732

E-mail: kontakt@kursyszkolenia.eu

Imię
Nazwisko
Twój e-mail:
Temat wiadomości:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Dojazd do naszego ośrodka:

Skorzystaj z poniższego formularza aby skontaktować się z nami.

Zapraszamy do kontaktu w razie wszelkich pytań każdego zainteresowanego, przyszłego lub obecnego uczestnika jednego z naszych kursów. Sekretariat oraz biuro dyrektora spawalni otwarte są do Państwa dyspozycji w godzinach 8:00 – 16:00.

FORUMLARZ KONTAKTOWY:

MENU STRONY:

Wszelkie prawa zastrzeżone Kursyszkolenia.eu 2023